Logo Logo
Ako správne sedieť?
  • 01.10.2018
  • Ako správne sedieť?

Zdravé sedenie = dynamické sedenie!

Zabraňuje jednostrannému zaťaženiu a sú udržované a stimulované prirodzené procesy tela. Neustála zmena pozície má pozitívny vplyv na svalový systém, medzistavcové platničky, metabolizmus, krvný obeh a nervový systém.

Pohyb je telu úplne prirodzený. Dynamické sedenie má pozitívny vplyv na Kreativitu, Produktivitu, Motivácia a Zdravie pracovníkov.

Predchádza jednostrannému zaťaženiu a neustále aktivuje a zachováva prirodzené procesy tela.

Používaj celú hĺbku sedacej plochy.

Nastav presnú výšku operadla. Najväčšie zakrivenie operadla bude tam kde je najväčšia prehnutie chrbtice smerom dopredu.

Nastav správnu výšku sedenia. Celá plocha chodidiel alebo topánkou musí ľahko spočívať celou plochou na podlahe a stehná a lýtka by mala približne zvierať 90 °, či v prípade preferencie predného sedenia mierne otvorenejší uhol. Nesmie byť cítiť žiadny tlak prednej hrany sedadla na stehná.

Nastav správnu výšku podrúčiek. Paže a predlaktie by mali približne zvierať 90 ° a ruky by mali pohodlne ležať na doske písacieho stola.

Nastav vhodný odpor operadla. Synchrónne mechanizmy podporujú dynamické sedenie a poskytujú neustály kontakt chrbta s ergonomicky tvarovaným operadlom a tým významne znižujú tlak na medzistavcové platničky. Mechanizmy umožňujú individuálne nastavenie sily prítlaku podľa váhy užívateľa.

Seď dynamicky. Osvojte si a využívaj dynamické možnosti tvojej stoličky. Nauč sa podvedome tu uvedené body a udržiavať vzpriamenú chrbticu v tvare písmena S. Pracuj na stoličke, ale tiež ju používaj aj na relaxáciu a relaxačným cvičením. Odporúča sa niekoľkokrát za hodinu vstať aspoň na krátky čas či vykonávať činnosť v stoji. Je dokázané, že dynamické chovanie a teda zmeny pozícií tela efektívne a pozitívne ovplyvňujú telo aj myseľ a tým i kreativitu a pracovný výkon.

Aj najlepší stoličky nemôže poskytnúť plný úžitok pokiaľ nie je správne nastavená a používaná.


1. Dynamické operadlo s mechanickou pružinou
Jak správně sedět
Permanentný kontakt tela s operadlom. Vyvážené podopretie hornej časti tela a zabránenie pocitu pádu nazad zabezpečuje progresívne pracujúci oceľová pružina. Podporuje dynamické sedenie.

2. Individuálne nastaviteľný prítlak opierky chrbta

Zohľadňuje váhu, telesné rozmery a pocit užívateľa pri sedení. Zaručuje optimálny prítlak opierky na chrbát pre všetkých užívateľov. Spríjemňuje dynamické sedenie.

3. Výškovo nastaviteľná bedrová opierka chrbtice

Individuálne prispôsobenie užívateľovi. Pružné podopretie chrbtice. Prirodzené esovitej zakrivenie chrbtice.

4. Bedrové podoprenie chrbtice v každej pozícii sedeniaPrirodzené esovitej zakrivenie chrbtice rovnako pri sedení v miernom predklone, napr. Pri práci na počítači. Zabraňuje sedenie s guľatými chrbtom

5. Anatomicky tvarovaná sedacia plocha

Zaisťuje správnu polohu panvy panvovej opierkou. Vymedzuje presný posed k operadlu. Zabraňuje mimovoľnému skĺzavaniu zo sedacej plochy.

6. Odpruženie sedadla

Centrálne skrutková pružina zaisťuje Odpérované pri dosadnutí, čím nedochádza k nezdravým nárazom na chrbticu. Plné odpruženie aj pri sedení v najnižšej polohe.

7. Aktívne priedušné čalúnenie

Chráni pred nepríjemnou akumuláciou tepla a vlhkosti. Príjemnú mikroklímu pri sedení i pri vyššej teplote okolia. Príjem vlhkosti s následným odvetrávaním.