Logo Logo
Barové stoličky - I. DIEL
  • 09.10.2018
  • Barové stoličky

Moderné interiéry, bary, kaviarne a rôzne spoločenské miestnosti sa bez nich v dnešnej dobe už nezaobídu. O čom je reč? O barových stoličkách. Tento štýlový nábytok vkusne plní úlohu estetickú, umocňuje moderný efekt miestností, a v neposlednom rade plní úlohu sedacej.

V tomto článku sa budeme zaoberať stručným vývojom stoličiek a materiály, z ktorých sa tento nábytok vyrába. V diele druhom sa pozrieme na ergonómiu a tvary barových stoličiek, ďalej potom na farebné vyhotovenia, ktoré sú veľmi rozmanitá, nezabudneme spomenúť ani ceny tohto nábytku. Vo poslednom diele sa sa budeme zaoberať budúcnosťou barových stoličiek, stručne si rozoberieme HI-TECH novinky a barové pulty.

DLHÁ HISTÓRIA A TRADÍCIA

Poďme sa teda najprv pozrieť na históriu stoličiek všeobecne. Prvý stoličky pochádza z čias antiky. Od tej doby sa vyvinuli radu takýchto sedacích súprav. Ako v článku zistíte, nie vždy slúžili stoličky len na sedenie. Výrazný rozvoj stoličiek bol zaznamenaný až v renesancii, najmä v tej talianskej. Sme tak svedkami toho, že v dnešnej dobe je IN nielen talianska móda a oblečenie, ale aj dizajnové stoličky, poťažmo nábytok všeobecne. V niektorých kultúrach prežilo sedenie na zemi niekoľko sto rokov. V podstate dodnes niektoré kultúry odmietajú sedenie na stoličkách a radšej sedí na zemi. Stolička tiež bola pred dávnymi časmi symbolom bohatstva a postavenia toho, kto na nej sedel, tzn. že čím viac mal človek stoličku nazdobený (zlatom, striebrom a drahými kovmi), tým väčšia bola jeho sila a postavenie v spoločnosti.

BAROVÁ STOLIČKA NIELEN NA SEDENIE

Tak ako všetky druhy stoličiek, sa aj tá barová vyvinula z stoličky klasické. Poďme si ale najprv vysvetlil, čo pojem stoličky vôbec znamená. Stolička v prostom výklade predstavuje kus niečoho, čo má akýkoľvek tvar, farbu a je vyrobené z materiálu, na ktorom sa dá aspoň trochu pohodlne sedieť. Aj barová stolička sa teda vyvinula z klasického starodávneho poňatie, ktoré znelo: stoličky sa skladá zo sedáku a štyroch nôh. U barové stoličky zostal sedadlo, ale nohy už nemusí byť štyri, ale len jedna, ktorá je ergonomicky upravená, prípadne odpružená tak, aby sa pri sedení na nej, človeku čo najlepšie sedelo. U barových stoličiek sa niekedy môžeme stretnúť aj s zachráneným operadlom. Často sa stretávame s tým, že na barových stoličkách bývajú odložené častí oblečenia, ako napr. Kabát, sako, pod. Barová stolička tak neplní len funkciu sedacej, ale aj odkladacia. A ako bolo v úvode článku spomenuté, stoličky nemusí slúžiť len na sedenie, ale môže byť obzvlášť v baroch použitá na zaútočení na niekoho, alebo k obrane pred útokom. Používanie stoličiek na tieto účely je javom určite nežiaducim, napriek tomu nie je výnimkou. Vymenovali sme si teda funkciu sedacie, odkladacie, útočnú (obrannú), ale nesmieme zabúdať ani na umeleckú. Rad stylistov a grafikov sa pri návrhu barových stoličiek doslova vyžíva. Výsledkom potom sú vskutku skvostná umelecké diela.

Barové stoličky môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín. Tou prvou sú stoličky, ktoré kupujeme do vlastného obydlia. V tomto prípade si môžeme dovoliť zaobstarať luxusnejšie, drahšie, ale aj váhovo ťažšie "barovky". Druhú skupinu tvoria stoličky obstarávané do barov a spoločenských miestností, pri ktorých ale musíme počítať s tým, že budú oveľa viac podliehať náročnému prostrediu a opotrebenie. Sadať na nich budú neustále noví ľudia, u ktorých nie je telesná váha vždy rovnaká. Ďalej sú stoličky v týchto miestnostiach viac náchylné na poruchovosť (ako bolo povedané, v extrémnych prípadoch môžu byť použité ako nástroj v boji v nejakej potýčke). Preto je výhodnejšie zhotovovať do barov stoličky lacnejšie, ľahšie a s väčšou odolnosťou. Naopak do svojho domova si môžeme kúpiť drahšie a ťažšie, pretože sa nepredpokladá, že je vo svojom obydlí budeme používať k boju alebo obrane. Aj keď človek nikdy nevie, či stoličku nepoužije treba rozhnevaná manželka :-). Barové stoličky slúži na posedenie s priateľmi alebo s rodinou, či už v bare alebo v kuchyni. V baroch sa pri sedení pije nejaký ten drink alebo na stoličkách dochádza k novému partnerskému zoznamovanie. Barová stolička v kuchyni poslúži hlavne v situáciách, kedy nás už omrzia sedenie u klasického jedálenskom stole, alebo keď chceme robiť spoločnosť kuchárke alebo kuchárovi, keď nám pripravuje pokrm.

MATERIÁLY

Záverom tohto článku sa poďme venovať materiálom, z ktorých sú barové stoličky v súčasnosti najčastejšie vyrábané. K tým najzákladnejšie materiálom patrí drevo. Ďalej potom môžeme mať stoličky kovové alebo plastové. Ďalším variantom je kombinácia týchto vymenovaných materiálov a zlúčenie v jeden, z ktorého je potom vyrobený unikátny kúsok napríklad priamo na mieru do nášho domova. Aj tu platí, že čím ťažšie stolička je, tým väčšiu má stabilitu. Sedáky nemusia byť potiahnuté ničím, stoličky sa môže skladať len zo štýlovo zahnutého plastu, alebo si môžeme kúpiť aj barové stoličky, ktoré majú sedadlo čalúnené.

S materiálom, ktorý bol použitý na výrobu stoličky, úzko súvisí aj celkový dojem z priestoru, v ktorom má stolička svoju funkciu plniť. Ak máme byt zariadený napríklad v dreveného štýle, najlepším riešením by bolo zaobstarať si do bytu tiež drevené barové stoličky. Materiály sa ale dajú tiež vhodne kombinovať, ale do takýchto akcií by sme sa nemali púšťať sami. Ideálnym riešenie je prizvanie skúseného dizajnéra.

ZÁVEROM

No a na čo sa môžete tešiť nabudúce? Ako bolo povedané v úvode, v druhom diele o barových stoličkách nadviažeme na diel dnešné, v ktorom sme sa zmienili o histórii a materiáloch. Rozoberať budeme ergonómiu, tvary a pestré farby barových stoličiek. Spomenieme sa tiež o tom, v akých cenových hladinách sa barové stoličky pohybujú. Máte sa na čo tešiť!