Logo Logo
Barové stoličky - II. DIEL
  • 10.10.2018
  • Barové stoličky

Čas neúprosne letí, už dnes vám prinášame ďalší diel článku o barových stoličkách, ktorý tentoraz nesie názov Ergonómia, farby a cena.

ERGONÓMIA AKO POJEM

V poslednej dobe sa veľmi často používa pojem ergonómie. Čo tento pojem ale vlastne znamená? Ergonómia je veda, zaoberajúca sa optimalizáciou ľudskej činnosti, najmä vhodnými rozmery a tvary nábytku a iných podobných vecí. Ergonómia sa teda snaží prispôsobiť napr. Stoličky čo najviac tomu, kto na nej sedí, aby sa predišlo najčastejším problémom, tj. S chrbticou (krčnou chrbticou), hoci väčší dôraz na ergonómiu je v tejto otázke kladený skôr u klasických kancelárskych stoličiek ako u barových . U "baroviek" ide najmä o to, ako zvoliť správnu výšku, neskôr aj vzhľadom k obstaranie barového pultu.

Ergonómia je teda ďalším faktorom, ktorý musíme zohľadniť pri výbere stoličiek do nášho obydlia. Je totiž veľmi dôležité, zvoliť správne rozmery a umiestnenie. Veľké uľahčenie nám môžu zabezpečiť polohovacie stoličky, vďaka ktorým si sami môžeme nastaviť výšku stoličky, prípadne sklon. Pri vybraných kusov možno meniť aj sedáky samotnej. Z hľadiska úspor dnes môžeme nakúpiť aj skladacie stoličky, ktoré môžu dostatočne ušetriť miesto a priestor. Ak máme naozaj malý byt, riešením môže byť zakúpenie jednoduchších barových stoličiek, ktoré, keď potrebujeme, môžu byť veľmi rýchlo rozložené a použité po sedacie alebo iný účel. V malých priestoroch sa veľmi kladie dôraz na šetrenie miesta. Napríklad u postelí, ktoré bývajú po noci zasúvané napríklad do výklopných múrov. Toto sú už ale naozaj veľké novinky, ktoré ešte nie sú v našich domácnostiach tak rozšírené, napriek tomu ale ušetrí veľa miesta.

Obdobné je to aj s barovými stoličkami. Ak čakáme návštevu, môžeme stoličky veľmi rýchlo rozložiť. Po odchode návštevy zasa zaberie len pár sekúnd samotné zloženie a upratanie stoličky do určených priestorov. Tu sa dostávame teda k ďalšiemu problému, a tým je skladnosť. Ak kupujeme stoličky do menších priestorov, mali by sme dbať na čo najefektívnejšie mechanizmy, ktoré nám pomôžu využívať barové stoličky aj v malých priestoroch. Do malých bytov by sme si radšej mali kupovať skladacie stoličky, alebo aspoň tie, ktoré sa dajú využiť aj inak, než na sedenie. Naopak ak vlastníme veľký rodinný dom, môžeme si dovoliť zaobstarať stoličky mohutnejšie, robustnejší, u ktorých vieme, že zostanú takmer stále na svojom mieste.

Ak hovoríme o správnych, nie však nutne predpísaných, rozmeroch, tak ideálny výška stoličiek by sa mala pohybovať v rozmedzí od 60 do 80 cm. Správna výška barového stolíka u stoličky vysoké 80 cm (sedák) by mala byť cca 115 cm. Naopak, keď si zaobstaráte nižšiu stoličku (s nižším sedákom), automaticky by sa mala znížiť aj výška obstarávaného barového pultu.Nejsme Ak si však celkom úplne istí, akú vysokú stoličku si máme zaobstarať, ničomu to nevadí. Aj tu je naporúdzi riešenie. A tým sú polohovacie zariadenie. Polohovacie zariadenie u stoličiek s nastaviteľnou výškou sú väčšinou veľmi podobné tým u cyklistického kola, kde nastavujeme výšku sedla. Stretnúť sa tak môžeme napríklad s klasickým systémom na skrutkovanie, alebo s páčkou, ktorá sa otáča a pre zaistenie sa potom ešte navyše zaklapne. U kvalitnejších, teda u drahších stoličiek, sa navyše môžeme stretnúť s plynovým piestom.

Ak sme v prvom diele hovorili o materiáloch, najlepšie sa celkom iste dajú kreatívne kombinovať stoličky vyrobené z plastu. Samozrejme tak z stoličky z dreva (majú výhodu v tom, že sú príjemné na dotyk, a hlavne, nechladí), ako aj z kovu (ktoré sú zase stabilnejšie, ale viac chladí), majú svoje výhody. Stoličky plastové, práve kvôli plastu, z ktorého sú vyrobené, môžu mať ale naviac ešte veľmi pestré farby. Všetko záleží na farbe interiéru, ktorého farba prednostne udáva aj farebné prevedenie stoličiek. Farba interiéru však nie je nijako obmedzená a ani predpísaná, práve tak ani farebné prevedenie plastových stoličiek, pretože plast samotný môžeme zafarbiť na takmer akúkoľvek farbu. Dnes už nie sú výnimkou ani stoličky, ktoré majú napodobňovať nejaký povrch (kameň, mramor, piesok), hoci sa jedná "len" o plastovú stoličku, ktorá však tento povrch má cielene napodobniť. Napodobenie je to ale vskutku majstrovské, pretože na pohľad nie je nič poznať. Iba na dotyk je to znateľné, ale to už nie je dôležité. Ak hovoríme o tom, že plastové stoličky majú výhodu v farebných variáciách, nesmieme zabúdať ešte na ďalšiu nespornú výhodu. Oproti iných materiáloch (napr. Drevu) plastová stolička nevyžaduje žiadnu údržbu (až na utieranie prachu :-)).

TVARY - fantázii sa medze nekladú

V moderných nábytkových centrách sa môžeme stretnúť s najrôznejšími tvarmi barových stoličiek. Naozaj, v tomto odvetví sa medze nekladú. V extrémnych prípadoch môže niekomu pripadať, že výrobcom a návrhárom barových stoličiek nešlo ani tak o to, spríjemniť sedenie samotné, ako sa skôr výrazne štylisticky prejaviť. Ako bolo povedané, výsledné tvary veľa záleží na dizajnéroch. Pričom sa môžeme stretnúť s klasickým oválnym sedákom. Sedák však ale môže byť tiež absolútne rovný, ako napríklad kuchynská linka. Z tých viac extravagantných sú to potom rôzne tvarované plasty, najčastejšie do tvaru písmena "S".

CENY - VYBERIE SI NAOZAJ KAŽDÝ

Cenová hladina barových stoličiek je veľmi rozsiahla. Tie najzákladnejšie, najčastejšie drevené, bez zdobenia, môžeme kúpiť už za pár sto korún (200-300, - Sk). Pokiaľ hovoríme o tých drahších, tie sa pohybujú v najčastejšie v rádoch tisícov korún. Ak hľadáme naozaj luxusné kúsky, musíme si siahnuť hlboko do vrecka, pretože vybrané kúsky stojí až niekoľko desiatok tisíc (kombinácia chrómu, dreva a podstatne pokročilého systému nastavenie výšky stoličky).

Samozrejme existuje možnosť nechať si stoličky vyrobiť priamo na zákazku, ale aj v tomto prípade bude zaobstaranie stoličiek na zákazku ďaleko viac finančne nákladné. Nakoniec je tu posledná kategória, do ktorej spadajú stoličky od svetových dizajnérov, ktorí sú uznávaní, a neváhajú tieto kúsky ponúkať za astronomické sumy. Podobne, ako napríklad aj u mobilov, sa dá vyrobiť stoličky s pozlacením a podobne, ale to už je možno trochu zbytočnosť a rozmarnosť.

ZHRNUTIE

V tomto diele sme vám priblížili barové stoličky zase z iného pohľadu. Zoznámili sme sa so základmi ergonómia, s tvarmi a s možnými farbami barových stoličiek. Nezabudli sme sa zmieniť ani o finančnej stránke tohto nábytku.

ZÁVEROM

A na čo sa môžete tešiť v ďalšom diele? Nabudúce nás čaká záverečný diel (tretí) na túto tému. Reč bude o budúcnosti barových stoličiek, stručne si rozoberieme HI-TECH novinky a pre tých, ktorí si nechcú kupovať len "barovky" samotnej, pripravíme pár riadkov o barových pultoch, ktoré sú s užívaním barových stoličiek spojené. Tretí diel vám prinesme už onedlho a už teraz sa na neho môžete tešiť!

Toto je záver druhého dielu. Pre tých, čo si nestihli prečítať prvý diel tejto témy, prikladáme odkaz na diel predchádzajúci (prvý) tu.