Logo Logo
Barové stoličky - III. DIEL
  • 11.10.2018
  • Barové stoličky

Už dnes Vám prinášame záverečný (tretí) diel téme o barových stoličkách. Tretí diel nesie názov Budúcnosť barových stoličiek, barové pulty. Ako plynie z názvu, reč bude o tom, do akých smerov a akým štýlom sa bude dizajn a všetkým okolo neho uberať v budúcnosti. To všetko je však veľmi ťažké predpovedať, preto môžeme túto situáciu len odhadovať. Niektorí ľudia si zaobstarávajú stoličky napríklad len na ozdobu interiéru, ale niektorí to s nimi myslí naozaj vážne. A práve títo ľudia kupujú k "barovkám" ešte barové pulty, ktoré síce neodmysliteľne k stoličkám patrí, nie vždy však sú nutnou podmienkou k obstarania. A práve barovým pultom sa budeme z väčšiny v tomto článku venovať.

BUDÚCNOSŤ A HI-TECH NOVINKY

Poďme sa teda najprv zamyslieť nad budúcnosťou barových stoličiek. V tejto otázke sa ale pohybujeme tak trochu na tenkom ľade, pretože nemožno jasne predpovedať, ako presne budú barové stoličky vyzerať za desať, dvadsať rokov, či ešte stále budú moderné, a či ešte vôbec budú existovať. Pravdepodobne barové stoličky ale prežijú ešte dlho. Je veľmi takmer isté, že sa budú stále viac a viac stávať súčasti našich domácností. Tvary stoličiek budú čím ďalej viac podliehať inšpiráciám a predstavám jednotlivých dizajnérov. Aj práve preto nemožno jasne určiť, akú presnú podobu bude mať barová stolička za pár rokov. Koľkokrát sa myšlienky v hlavách návrhárov rodí až na poslednú chvíľu, je teda ťažké predpovedať, čo bude nasledovať za týždeň, nieto ešte za mesiace a roky. V každom prípade je materiálom budúcnosti plast a jeho veľmi nevšedný tvary a farebné prevedenia. Ak budeme chcieť stoličku s posunovacím mechanizmom, tak už teraz sa môžeme stretnúť napríklad s plynovým piestom, ktorý je už teraz k dostaniu, avšak je ale tiež pomerne drahý. Uvidíme, s akými mechanickými novinkami prídu návrhári v horizonte pár mesiacov a rokov. Než uvedieme príklad Hi-tech noviniek, je nutné si najprv vysvetliť, čo pojem HI-tech znamená. Pojem HI-tech označuje najpokrokovejšie dostupnú technológiu v konkrétnom sektore, vzaté na tento článok, teda v odvetví barových stoličiek. Pokiaľ hovoríme o HI-tech novosti, tak k nim môžeme z poslednej doby zaradiť napríklad práve plynový piest u barových stoličiek a rôzne technicky vylepšené posuvné mechanizmy pri vybraných kusov. Ďalej potom k týmto novinkám môžeme zaradiť materiály, z ktorých sú stoličky vyrábané (napríklad HI-tech materiálom je veľmi odolný polykarbonát, ďalším je napríklad polyetylén).

Barový pult

V poslednej dobe sa v našich domácnostiach začali vo veľkej miere vyskytovať barové stoličky, ktoré veľmi vkusne dopĺňajú jednotlivé interiéry (Hovorili sme o tom v minulých dieloch). Rad ľudí ale neumiestňuje barové stoličky len do kuchýň. Mladá generácia si ich s obľubou vyhotovuje aj do svojich izieb, pretože tu plní úlohu nielen sedacie, ale aj odkladacia. Niekedy sa stáva, že si návšteva, ktorú si pozveme práve do nášho izby, sadne práve na tieto stoličky. S postupom času ale k barovým stoličkám začali v domácnostiach, najmä v kuchyniach, pribúdať aj barové pulty. Barové pulty sa väčšinou kupujú v kombinácii s barovými stoličkami práve do kuchyne. Takto zložený celok ale neslúži iba na podávanie alkoholu. Niektorí ľudia bar využívajú aj na servírovanie pokrmov, alebo malých múčnikov. Je to skrátka zase iné posedenie, ako u klasického jedálenskom stole. Už preto, že priamo môžeme nahliadnuť do tajov kuchyne. Aj v tomto prípade veľa záleží na tom, ako veľkým obydliam disponujeme. Ak máme malý byt, barový pult môže s prehľadom ušetriť veľké množstvo miesta, a to tým, že klasický jedálenský stôl bude nahradený práve barovým pultom, ktorý bude slúžiť aj ako jedálenský stôl. Ak bývame vo veľkých priestoroch, barový pult veľmi nenápadne, ale zato vkusne a elegantne oddelí kuchyňu od obývacích priestorov. Nutné povedať, že primárne kvôli tejto možnosti, oddeliť dve miestnosti, si ľudia barové pulty zaobstarávajú najčastejšie. Štýlovo to vyzerá oveľa lepšie, než keby sme tieto priestory oddelili nejakými posuvnými dverami, ktoré by vizuálne dve miestnosti rozdelili ďaleko razantnejšie.

TECHNICKÉ PREVEDENIE barových pultov

Bar samotný môže byť len akási pracovná doska, ktorá je prichytená pomocou kovových úchytov ku stene. Takto uchytená doska sa zvyčajne montuje viac do výšky a práve v tomto prípade užijeme barových stoličiek, ktoré majú vysoké nohy. Ďalšou možnosťou, ako si zaobstarať barový pult, je možnosť zakúpenia priamo jedného kusu nábytku, ktorý sa kúpi celistvo a je priamo umiestnený niekam do priestoru. Pre upresnenie predstavy, tento typ je veľmi podobný treba šatníkovej skrini, ktorá sa len zmontuje a umiestni niekam do priestoru, takto by sme mohli kúpiť tento barový pult. Doma by sme ho len zmontovali a iba umiestnili vhodne do priestoru miestnosti. Na rozdiel od barovej dosky, ktorá sa uchytáva na špeciálne kovové (drevené) úchyty priamo do steny. Ak sme u barových stoličiek hovorili a odporúčané výške, nesmieme toto odporúčanie opomenúť ani u barových pultov. Výška takéhoto pultu by sa mala pohybovať v rozmedzí od 100 do 120 (130) centimetrov. Podľa výšky barového pultu samozrejme neskôr kupujeme aj výšku barové stoličky, ktorá je tiež veľmi dôležitá. Samotné barovej dosky môžu byť vyrobené z mnohých materiálu (zo skla, z plastu, z dreva, z kameňa, z mramoru, u skiel môže byť zhotovené matné sklo, aby neboli vidieť šmuhy a pod.) U materiálov máme veľké možnosti a v podstate si môžeme veľmi vyberať. Záleží len na tom, do akého štýlu chceme mať interiér zladený a podľa toho vyberieme aj barovú dosku.

Čo sa týka samotnej konštrukcie baru, tá môže byť zhotovená z kovu, z dreva, alebo trebárs len z obyčajného muriva. Napríklad barová konštrukcia zhotovená len z neopracovaného muriva pôsobí veľmi zaujímavo, o to viac upúta zrakmi našich návštev. Pokiaľ vyberáme tvar barovej dosky, tak si opäť môžeme vybrať z veľkého množstva možností, ktoré začínajú u klasického tvaru obdĺžnika, pokračujú cez oválne tvary, a končí pri veľmi zložitých a extravagantných tvarov dosiek (to všetko, ak chceme mať niečo iné ako ostatní, teda ak sa chceme odlíšiť od ostatných a v tvaroch dosky trochu vybočovať z normálu).

OSVETLENIE barového pultu

Dostávame sa k ďalšej problematike, a tou je svetlo, ktoré by pri bare nemalo chýbať. Ak máme miestnosť dostatočne osvetlenú, postačí nám aj klasické lampičky, ktoré budú na bare postavené. Ak si ale prajeme zriadiť špeciálne osvetlenie priamo pre bar, neexistuje nejaké vyhranené odporúčania. Všetko je na odskúšanie priamo na mieste. Tu veľa záleží na tom, kde je bar umiestnený, tzn. či niekde pri okne, kde je dostatok svetla, alebo naopak niekde v tmavom kúte miestnosti. Pokiaľ ale chceme napríklad do stropu zabudovať svetla len pre bar, musíme najskôr odskúšať, či nám tieto svetlá budú vyhovovať, prípadne, či nebudú nepríjemne svietiť do očí.

Pri robení pultové dosky by sme si dopredu mali veľmi dobre rozmyslieť, na aké účely budeme barový pult používať. Pokiaľ sa bude jednať skôr len o občasné posedenie, poprípade len o podávaní alkoholu, stačí nám, keď si kúpime dosku o niečo užšia. Pokiaľ ale zamýšľame využiť tento bar aj ako jedálenský stôl, je zrejmé, že budeme potrebovať oveľa väčší priestor pre servírovanie tanierov, príborov a podobne. V tomto prípade potom volíme dosku oveľa širší. Existujú aj ďalšie možnosti využitia barového pultu. Môžeme na ňom vystaviť aj okrasné sklo, prípadne nejaké sochy, iný okrasný nábytok, suché kvety, živé kvety, alebo môže bar slúžiť iba ako odkladací priestor.

Barový pult VERZUS JEDÁLENSKÝ STÔL

Barový pult by sa ale predsa len mal od stola jedálneho trochu líšiť. Jedálenský stôl je typický tým, že sa u neho ráno, alebo večer, schádza celá rodina, hovorí o tom, čo nové sa za uplynulý deň udialo. Barový pult by mal jedálenský stôl skôr dopĺňať a nie ho nahrádzať, alebo suplovať (to platí len v situáciách, keď máme v byte ako klasický jedálenský stôl, tak barový pult, ak máme iba barový pult, ktorý zároveň plní úlohu jedálenského stola, tak v tejto situácii to neplatí.) Bar by slúžiť na posedenie s priateľmi, as ešte inými ľuďmi, než len s rodinnými príslušníkmi. Je dôležité si dopredu veľmi dobre rozmyslieť, či v našom obydlí využijeme oba kusy nábytku, teda ako jedálenský stôl, tak barový pult. Predídeme tak nepríjemné situácie, že by sme po čase zistili, že jeden z nábytku nie je príliš využívaný, čo by následne viedlo k úvahe nad tým, že sme zbytočne minuli peniaze za to, čo v súčasnosti nepoužívame.

POHODLIE JE NAJDÔLEŽITEJŠIE

Dostávame sa k ďalšiemu problému s barovými pulty. Pri vyberaní barového pultu, poťažmo barové stoličky, nesmieme zabúdať na pohodlie a komfort. Nielen, že sa nám musí pri bare dobre sedieť, ale musíme mať pocit, že nám nikde nič neprekáža. Hrany dosky by nemali byť príliš ostré, aby sme nemali otlačené paže zospodu. Tiež priestor na nohy (pod barovú doskou) by mal byť dostatočne veľký, aby sme nemuseli nohy dávať do strán a podobne. Ak sme zakúpili pult ako jednotný celok, teda ako jeden kus nábytku, ďalší problém neriešime. Tento kus nábytku možno totiž pohodlne umiestniť do priestoru kamkoľvek. Ak je však barový pult umiestnený vedľa kuchynskej linky, nemal by spôsobovať výkyvy vo výške medzi pracovnou linkou a barovú doskou. Skrátka barový pult by mal nenásilne na kuchynskú linku nadväzovať.

Či už sa teda rozhodnete zaobstarať si celú barovú sadu (barový pult a barové stoličky), alebo len samotné barové stoličky, mali by ste sa riadiť jedným základným pravidlom, ktoré znie: Pohodlie a komfort. Až potom nasleduje napr. Štýlové zladenie interiéru a iné veci. Predsa len vo finále ide hlavne o to, aby sme si mali kam a na čo sadnúť, pretože náš organizmus rovnako tak, ako potrebuje spánok (ležanie), potrebuje aj sedenie (pre odpočinok), ale aj chodenie. Nehovorme, že sedenie na barových stoličkách má byť jedno z tých najlepšie, to nie, na to slúži kresla v obývacích izbách, ale určite je dobré dbať na dobrý pocit zo sedenia.

Týmto článkom teda končí náš trojdielny seriál, ktorý sa venoval barovým stoličkám. Pre pripomenutie zmieňujeme dva predošlé diely - v úplne prvom diele sme sa zaoberali vývojom stoličiek a materiály, z akých bývajú najčastejšie barové stoličky vyrábané. V diele druhom sme rozoberali ergonómiu, farby a ceny barových stoličiek. V diele poslednom (tomto) bola reč o budúcnosti barových stoličiek, nezabudli sme však ani na fanúšikov barových pultov.

ZÁVEROM

Dúfame, že sa vám tieto tri články o barových stoličkách páčili, a že vám boli aspoň trochu pomáhajú, prípadne, že vás inšpirovali ku kúpe jedného z kusov nábytku, o ktorom bola reč.

Pre tých, ktorí si nestihli prečítať predchádzajúce diely, prikladáme odkazy. Najprv na diel prvý, potom na diel druhý. Tretí diel ste práve dočítali