Logo Logo
Bolí Vás chrbát? Zistite prečo
  • 02.10.2018
  • Bolí Vás chrbát? Zistite prečo

Anatómia

Chrbtica človeka je stĺpcovitého tvaru zloženého z jednotlivých stavcov spojených medzistavcovými platničkami. Zvlášť bedrové stavce nesú váhu celého horného tela. Stĺpec stavcov je otočný okolo vertikálnej osi a je ohybný do všetkých strán a z bočného pohľadu zodpovedá tvaru písmena S. Tento pohyb umožňujú medzistavcové platničky. Ďalej platničky pôsobia tiež ako tlmiče nárazov a ich hrúbka sa môže meniť vzhľadom k meniacemu sa zaťaženiu. Medzistavcové platničky sú vyživované procesom difúzie a pohyb chrbtice výrazne pozitívne ovplyvňuje tento zásobovací proces, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu platničiek.

Táto difúzia je značne podmienená pohybom celého systému stavcov a medzistavcových platničiek, kedy tento pohyb akoby pumpoval nevyhnutné vyživovacie látky. Čím viac sa chrbtica hýbe, tým viac tekutín a výživy môžu platničky absorbovať.

Podľa výskumov je nedostatočná výživa medzistavcových platničiek jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich vznik bolesti dolnej časti chrbta (low back pain) spôsobená najmä nedostatočným pohybom chrbtice.

Problémy s chrbtom sú často spôsobené predovšetkým dlhodobým zlým držaním tela a zvlášť nesprávnym statickým sedením.

Podľa štatistík vyhodnotených v roku 1998 v Nemecku bolo takmer 30% pracovných absencii z dôvodu zdravotných ťažkostí svalovo-chrbtového rázu.

STATICKÉ SEDENIA V NESPRÁVNEJ POZÍCII

  1. bolesti hlavy
  2. bolesti šije
  3. bolesti chrbta
  4. stlačený žalúdok
  5. stlačené stehenné svaly
  6. stlačenie žíl stehien
  7. porucha prekrvovanie podkolenných jamiek

Pri nesprávnom sedení či sedení sa zhrbeným chrbtom dochádza k stlačeniu medzistavcových tkanív a tým je obmedzený prísun tekutín a ich výživa, ktorá prebieha pomocou procesu difúzie a ktorá je značne podmienená pohybom celého systému. Nedostatok pohybu či jednostranné zaťaženie obmedzujú účinnosť celého procesu a spôsobí, že medzistavcové platničky stratia svoju elasticitu a ochabujú.

Bolí Vás záda? Zjistěte proč

Statické sedenie tiež spôsobuje ochabnutie chrbtových svalov a to vedie k zvýšeniu zaťaženia platničiek až ku vzniku bolesti. Pri dlhodobejšom rozvíjaní tohto stavu môže dôjsť aj k chronickým ťažkostiam a pri niektorej činnosti kde je vyvinuté výrazne zvýšené zaťaženie chrbtice dokonca k posunutiu platničiek. Pri nesprávnom sedení dochádza aj k zvýšenému napätiu a zaťaženiu krčnej chrbtice a krčného svalstva a ramenných svalov. Sedenie vo zhrbené pozícii negatívne ovplyvňuje zažívacie orgány a bráni plnému hlbokému dýchaniu. Dlhodobé statické zaťaženie vedie k obmedzeniu krvného obehu a zásobovanie tela kyslíkom a živinami a vyúsťuje v celkovú únavu tela a mysle.

To všetko vedie k značnému zníženiu výkonnosti a v dlhodobejšom meradle často aj k zdravotným ťažkostiam.

Ak sedíte každý deň viac ako 8 hodín pri počítači, odporúčame Vám kúpiť si nejakú stoličku značky DXRACER. Tieto kvalitnej stoličky používajú napríklad hráči počítačový hier, pre ktoré je kvalitné sedenie dôležité.