Logo Logo
JEDÁLENSKÉ STOLIČKY - I. DIEL
  • 05.10.2018
  • JEDÁLENSKÉ STOLIČKY

Sedenie je nepřirozenější činnosť človeka a to predovšetkým u jedla. Jesť sa musí každý deň. V pracovnom zhone ale nie je mnohokrát času nazvyš a tak koľkokrát len zhltne čosi po ceste na schôdzku alebo pri počítači. A keď sadneme k jedálenskému stolu, ani si poriadne neuvedomíme, ako je príjemné si sadnúť k jedlu na pravú jedálenský stoličku.

ČO NÁS čaká a neminie

Pred sebou máme štyri diely venované práve stoličkám určeným na stolovanie. Je naporúdzi oponovať s názorom, že predsa neexistuje stoličky určené výhradne na sedenie pri jedle. To je však omyl. V prvom diele nášho putovania do sveta jedálenských stoličiek sa zameriame predovšetkým na stoličke ako takú a tiež sa stručne pozrieme do histórie, ako stolovali naši predkovia. V druhom dieli si posvietime na súčasné trendy, tiež na ergonómiu a technické požiadavky kladené na jedálenské stoličky. Nebudeme však zabiehať do podrobností, pretože do tých sa pustíme až v dielu treťom. Tam sa nám bude tajiť dych, nad tým, koľko rozmanitých druhov jedálenských stoličiek sa objavuje na trhu. Samozrejme nemožno opomenúť cenová rozmedzí, v ktorých sa jedálenské stoličky pohybujú. A štvrtí, záverečný, diel bude slávnostné bodka našej exkurzie. Zameriame sa na HIGH-TECH novinky a budúcnosť jedálenských stoličiek.

BRW Jídelní židle Patyczak Prowansalski - bílá/dub sonoma

BRW Jedálenská stolička Patyczak Prowansalski - biela / dub sonoma

UMENIE PORADIŤ SI

Pokojne sa dá sedieť na zemi, ale prečo nevymýšľať niečo lepšie? Stolička je najlepší vynález človeka. Áno, tvrdím to oprávnene, pretože som si sama vyskúšala, aké je to ocitnúť sa vo svete bez stoličiek. Nie je to tak dávno, čo som sa nasťahovala do nového bytu. Všetko sa zbehlo tak zrazu, že som nestihla zariadiť odvoz môjho nábytku. Prah nového, sporo zariadeného, bytu som prekročila len s kabelkou a kufrom plného oblečenie. Hneď ten večer som uvarila výborné cestoviny so syrovou omáčkou a chcela som sa do nich pustiť. Ale aké to malo byť stolovanie v pustom byte bez stola a stoličiek? Ach jo. Došlo na krajné riešenie. Môj kufor sa premenil v krásny provizórne stôl a vankúš poslúžil ako "pohodlná" jedálenské stoličky. Nakoniec som sa dobre nabaštila a dnes na to s úsmevom spomínam, keď sa pozriem na svoje nové, štýlové stoličky v jedálni.

POHĽAD DO HISTÓRIE

Samozrejme že od pradávna chcú ľudia sedieť. Človek predsa nemôže u jedla stáť alebo ležať - najčastejšie ľudia pri jedle sedí. V praveku nikto neriešil či si k stolu sadá riadne upravený a či správne drží príbor. Pravekí ľudia si totiž užívali samotnú podstatu veci a to bolo jedlo. Jednoducho si všetci spoločne posadali okolo jedného ohňa a pustili sa do jedla. Od tej doby je komukoľvek z nás príjemné sedieť pri okrúhlom stole. Nielenže na seba všetci pekne vidíme, ale hlavne tu nemajú svoje miesto žiadne predsudky. Nemusí sa riešiť kto bude sedieť v čele, kto je najvýznamnejšia osoba, kto je hostiteľ ... Proste pri okrúhlom stole sme si všetci rovní.

V neskorších dobách kráľov a šľachty už to bolo trochu inak. Na rozdiel od praveku, sa už sedelo na stoličkách, ale nie však na hocijakých. Boli to špeciálna jedálenské stoličky, ktoré boli mnohokrát tak zdobené a ťažké, že jeden človek sa ani nemohol samostatne prisunúť k stolu. Takáto stredoveká jedálenská stolička určená pre tie najvyššie panovníkov bola z masívnych kusov dreva, na ktorých sa mohli dosýtosti vyblázniť všetci stolári a rezbári. Aby na prvý pohľad všetci videli, ako je kráľ bohatý, nechával si opierku stoličky vykladať drahými kameňmi a sedadlo bolo pohodlné vďaka najdrahším kožušinám a vystýlkám. Na takéto stoličky sadal len panovník a jeho manželka a tí obsadili miesto v čele.

V tejto dobe sa začala formovať správna etiketa spoločenského stolovania. Najzákladnejšie pravidlo stolovania je to, že ako prvý sadajú k stolu dámy a páni im ochotne pomôžu s přistrčením stoličky a potom zasadnú aj oni. Jesť začína najváženejší osoba pri stole, ktorá navyše sedí v čele stola a chrbtom k stene, aby mala čo najluxusnejšie prehľad o celom dianí v miestnosti. Okrem stolovanie spoločenského, je ale dôležité nezabudnúť tiež rodinné stolovanie. Rodina je základ a upevňovanie rodinných vzťahov je najpríjemnejšie práve u jedla. Počas celého týždňa asi nehrozí, že by sa rodina pravidelne stretávala pri jednom prestretom stole, avšak o to je potom toto stretnutie cennejšie. Až zase budete sedieť v rodinnom kruhu a užívať si dobré jedlo, skúste tiež zamerať svoju pozornosť na to, u akého stole a na akých jedálenských stoličkách sedíte. Je zaujímavé si uvedomovať aj tieto zdanlivo nepodstatné veci, pretože potom zistíte, ako veľmi si vážite toho, že môžete sedieť práve na takej jedálenský stoličku.

BRW Jídelní židle Patyczak Prowansalski - bílá

BRW Jedálenská stolička Patyczak Prowansalski - biela

VÝVOJ jedálenských stoličiek

Nie vždy sa stoličku hovorilo "stoličky", to až od 2. polovice 15. storočia, do tej doby to pre všetky bola stolice. Zmena názvu pravdepodobne súvisí s novým typom stolíc, ktoré sa vyrábali. Inovácia bola v tom, že sa k obyčajné stolicu pridala opierka a sedenia sa stalo pohodlnejším. Ďalšie veľmi zaujímavý typ jedálenské stoličky je z konca 15. storočia a pýši sa zvučným názvom sagabello. Je to typicky talianska stoličky z konca 15. storočia, bez opierok rúk s tromi nohami a operadlom. V tej dobe strednú Európu zachvátila móda nožnicových stoličiek s prekríženými nohami a nízkou opierkou. Boli to stoličky určené k jedálenským stolom, ale skôr sa podobali kreslám. Ďalšou zvláštnosťou bolo, že najmä v západnej Európe boli rozšírené stoličky trojuholníkového pôdorysu s tromi nohami. U týchto trojnožiek, operadlo tvorila predĺžená zadná noha, ktorá prevyšovala sedadlo a na nej bolo nasadených prehnuté doska. Podľa môjho názoru je toto riešenie celkom nedomyslené. Keď boli dve nohy vpredu a jedno vzadu stoličky predsa nemala skoro žiadnu stabilitu. Tutíž som veľmi rada, že sa presadili klasické štvornohých stoličky, ktoré všetci dobre poznáme.

Dnes sme sa vrátili aj o niekoľko storočí späť a preskúmali históriu jedálenských stoličiek. Nie vždy to asi bolo s jedálenskými stoličkami tak jednoduché ako dnes. Ten zhon a zhon dnešnej doby mi ale príde horšie ako to, ako ľudia jedli v praveku. Na druhej strane by som ale nechcela mať doma masívne a ťažké stredoveké jedálenské stoličky. A tak asi môžeme byť všetci spokojní, ako je to s jedálenskými stoličkami dnes. No a už teraz sa môžete tešiť na ďalší diel venovaný jedálenským stoličkám, v ktorom sa dosýtosti môžete inšpirovať práve súčasnou ponukou.

BRW Jídelní židle Patyczak - bílá

BRW Jedálenská stolička Patyczak - biela