Logo Logo
JEDÁLENSKÉ STOLIČKY - III. DIEL
  • 08.10.2018
  • JEDÁLENSKÉ STOLIČKY - III. DIEL

Vážení čitatelia, tretí diel o jedálnych stoličkách je tu! V predchádzajúcich dieloch ste sa iste dozvedeli toľko zaujímavého, ale ešte to nie je všetko. V tomto diele začneme už niekoľkokrát spomínanou ergonómiou jedálenských stoličiek. Poriadne sa jej pozrieme na zúbok. A okrem toho dostanete šikovné tipy a rady, ako si udržať dobré zdravie u statického sedenia na jedálnych stoličkách. A tiež sa môžete tešiť na súhrn najviac používaných materiálov pre jedálenské stoličky.

O ERGONÓMII

Slovo ergonómia nás obklopuje hlavne vo veciach týkajúcich sa nábytku. Automaticky sme ho zaradili do nášho slovníka, bez toho aby sme presne vedeli čo znamená. Základom slova ergonómia je grécke slovo ERGO čiže práce. Práca v zmysle akejkoľvek činnosti, ktoré by mali byť uľahčená ergonomickú vlastností stoličky. Veda o ergonómii predstavuje odbor so širokým záberom. Ergonómia nábytku rieši kvalitu a zdravotnú nezávadnosť, v našom prípade jedálenských stoličiek, aby sa čo najlepšie prispôsobili podmienkam, na ktoré sú určené.
Slovo ergonómia sa často objavuje aj u iných kusov nábytku, než len u jedálenských stoličiek. Napríklad u pracovných stoličiek, sedacích súprav, postelí, matracov a u mnohých ďalších. Výrobcovia niektorých z týchto produktov zaradili ergonomickú spôsobilosť do svojich propagačných programov a samozrejme aj do reklám. Nedá sa však žiaľ povedať, že všetko čo sa honosí názvom "ergonomický", naozaj spĺňa ergonomické parametre. V našom katalógu www.artnabytok.sk si môžete byť istí s nezavádzajúcim popisy produktov a zárukou sú naozaj kvalitné výrobky, ktoré určite splní všetky vaše požiadavky.

Hlavné zásady ergonómie, ktoré spĺňajú všetky ergonomické jedálenské stoličky v e-shope www.artnabytok.sk:

• vytvára komfort pri posedení pri jedle alebo i iných činnostiach
• slúži preventívne proti zdravotným ťažkostiam
• minimalizujú únavu
• zvyšujú výkonnosť a zlepšujú kvalitu vykonávaných činností
• zaručí vám dobrú fyzickú a psychickú kondíciu

Zdravotné problémy kvôli nesprávnemu sedenie

Najčastejšie problémy pri statickom sedení na jedálnych stoličkách bývajú bolesti chrbta. Podľa najrôznejších lekárskych štúdií trpí bolesťami chrbta aspoň raz za život až 95% euroatlantickej populácie. Áno, Čechov sa to samozrejme tiež týka. Takže kto bolesti chrbta ešte nezažil, vedzte, že raz to príde.

A alebo nie? Bolestiam môžete skvele predísť ak budete správne sedieť. Takže ak často sedíte v nesprávnej pozícii, alebo sa zhrbeným chrbtom, teraz sa asi trochu vydesíte, čo vás môže stretnúť.

Statické sedenie a držanie tela v nesprávnej pozícii:

• negatívne pôsobí obzvlášť na bedrové stavce a medzistavcové platničky, čo môže viesť k veľkým bolestiam a neskôr aj k chronickým problémom
• spôsobuje bolesti krčnej chrbtice a celého chrbta
• namáha ramenné a krčné svalstvo, čo okrem iného vedie k bolestiam hlavy
• vedie k zlej cirkuláciu krvi a telesných tekutín
• zaťažuje kardiovaskulárny systém
• obmedzuje plný rozsah dýchania
• negatívne pôsobí na zažívacie orgány
• telo sa zle zásobuje kyslíkom a živinami - celková únava tela a mysle
• tento spôsob sedenia vedie k značnému zníženiu kreativity, výkonnosti a zdravotným problémom

Ak vás tieto body, aspoň trochu donútili k zamysleniu, určite vás poteší nasledujúce tipy a rady, ako sa týmto ťažkostiam vyhnúť. Ak vás už teraz, kvôli nesprávnemu sedenie niečo bolí, treba začať liečbu a vykonávať vhodnú kompenzáciu (vyrovnávacia cvičenie, pracovné pomôcky a i.). Správna ergonómia pri sedení je ale predovšetkým preventívny prostriedok proti vzniku bolestí pohybového aparátu, alebo nutná súčasť ďalšej liečby. Ak pri statickom sedení pociťujete ľahké bolesti chrbta, ktoré po chvilince vymiznú, jedná sa s veľkou pravdepodobnosťou o ergonomický problém. Zamyslite sa nad tým, ako a v akej pozícii zvyčajne sedíte a pokúste sa o vhodnú korekciu. A teraz od nás dostanete stručne a jasne v bodoch ešte pár tipov pre správne sedenie na jedálnych stoličkách. Ak sa nimi budete riadiť, určite si nebudete musieť sťažovať na bolesti chrbta a iné zdravotné problémy vznikajúce zo zlého sedenia.

Súhrn tipov a rád pre správne statické sedenie:

• statické sedenie premeňte v dynamickej (občasné predklony a zakloňte, striedať opieranie pravej a ľavej ruky o stôl ...)
• nehrbte sa (sústreďte sa na vzpriamenú polohu tela)
• používajte celú hĺbku sedacej plochy (tým predchádzate jednostrannému zaťaženiu sedacieho aparátu)
• zvoľte si vhodnú výšku a tvarovanie operadla (operadlo by malo končiť v úrovni lopatiek a v oblasti dolných chrbta by malo byť prehnutie operadla smerom dopredu)
• zvoľte si správnu výšku stoličky (celá plocha chodidiel musí ľahko spočívať na podlahe a stehná a lýtka by mala približne zvierať uhol 90 °)

Tak teraz už si s výberom ergonomické jedálenské stoličky môžete byť istí. Tiež nesmieme zabudnúť na tie najmenšie stravníkov v našich jedálňach a aj pre nich vybrať tú najvhodnejšiu jedálenskú stoličku. A pretože náš e-shop s nábytkom www.artnabytok.sk myslí aj na pohodlie tých najmenších, máme pre vás dva tipy. Prvý tip je klasická detská jedálenská stolička vyrobená z bukového masívu. Vďaka tejto stoličke budete mať dieťa pri jedle bezpečne zaistené a navyše jej môžete veľmi prakticky zložiť do vertikálnej polohy, s ideálnou výškou pre detské nožičky. A náš druhý tip je vysoko kvalitná detská stolička obľúbená predovšetkým vďaka elegantnému dizajnu. Vyrobená je tiež z kvalitného bukového masívu. U oboch stoličiek si môžete vybrať z niekoľkých druhov povrchovej úpravy bukového dreva.

O MATERIÁLOCH

Teraz už sa pozvoľna presúvame k už spomínaným materiálom pre výrobu jedálenských stoličiek. Súčasní kreatívne dizajnéri dokážu vyrobiť jedálenská stolička takmer z čohokoľvek. Teda je veľmi ťažké vybrať z toľkých nových a neobvyklých materiálov len niekoľko a v stručnosti sa nimi zaoberať. Dnes sme teda vybrali iba niekoľko materiálov, ktoré sú pre výrobu jedálenských stoličiek najtypickejšie. Všetky tieto materiály sa takmer vždy kombinujú a vyrába sa z nich jeden kus nábytku, v našom prípade jedálenské stoličky. Ale aby ste sa necítili ochudobnení o tie už spomínané neobvyklé materiály, môžem vám sľúbiť, že v ďalšom diele sa o nich niečo dozviete.

Nezabudnite zvážiť aký druh materiálu si pre svoju jedálenský stoličku vyberiete. Z toho totiž vyplýva mnoho ďalšieho: farebná stálosť, údržba a tiež štýl, ktorý nábytok so sebou do interiéru prináša. Dôležitou súčasťou výberu materiálov pre jedálenské stoličky je tiež ich povrchová úprava (lak, fólia, vosk, opracovanie hrán, atď). Teraz už Vzůru do sveta klasických materiálov:

DREVO

Rozdelenie druhov dreva podľa tvrdosti:
• veľmi mäkké - borovica, jedľa, topoľ, vŕba, lipa ...
• mäkké - smrekovec, jelša, breza ...
• stredne tvrdé - gaštan, platan, lieska ...
• tvrdé - tis, dub, buk, javor, jabloň, hruška ...
• veľmi tvrdé - dub plstnatý ...
• neobyčajne tvrdé - eben, mahagón ...


Pre výrobu nábytku sa používa mnoho druhov dreva. Takmer každý druh dreva sa hodí pre rozdielny nábytok a má svoje využitie. Konkrétne pre jedálenský stoličky je najvhodnejší bukové drevo. To hlavne preto, že je medzi tvrdými drevami cenovo najvýhodnejší a vysoko ohybné, čo je výhodou u výroby jedálenských stoličiek. Nalakované má dekoratívne červenobiely, mierne nahnedlý povrch. Ako bukové drevo, tak i ostatné druhy dreva používané v nábytkárstve majú tiež svoje nedostatky - čerstvé sa krúti, môže byť napadnuté hmyzom či hubami, ľahko horí ai. Ale určite mi dáte za pravdu, že drevo má nenahraditeľnú funkciu pri výrobe nábytku, či už sa to týka estetiky tak i užité hodnoty.
Ďalšie druhy spracovania dreva:
• drevotrieska (vyrába sa lisovaním roztřískovaného dreva)
• lamino (najlacnejšie druh, povrchovo upravená drevotriesková doska)
• dyha (tenký plátok dreva, nosným podkladom je drevotrieska)
• laminát (viacvrstvový materiál, nosným podkladom je opäť drevotrieska)
• preglejka (plošný materiál, vyrába sa vrstvením dýh)
• biodoska (trojvrstvová lepená masívna doska)
• masív (čisté drevo, bez zbytočných úprav, dlhá životnosť)

KOVNajbežnejším kovom pre výrobu konštrukcií jedálenských stoličiek je oceľ, nehrdzavejúca oceľ a chróm. Oceľ je zliatina železa, uhlíka a ďalších prvkov. Najlepšie vlastností ocele je jej pevnosť, ktorá zaručuje vyššiu odolnosť. Pretože sa oceľ využíva aj pre nosné konštrukcie stavieb, určite sa vaše kovové jedálenské stoličky budú vyznačovať veľkou stabilitou. Ak ste priaznivcom ekológie poteší vás fakt, že oceľová konštrukcia je plne recyklovateľná.
Nehrdzavejúca oceľ je druh ocele, ktorej hlavnou požadovanou vlastnosťou je odolnosť voči korózii. Niekedy býva zamieňaná s nerezom, čo je nikel-chróm-vanadiová zliatina, kde železo je nevhodnou prímesou, ktoré zhoršuje jej vlastnosti. Pamätajte si, že nehrdzavejúca oceľ nie je nerez.
Chróm je svetlo biely, lesklý, veľmi tvrdý a zároveň krehký kov. Priamo z chrómu sa konštrukcie jedálenských stoličiek nevyrába. Veľmi často sa pochromují napríklad oceľové konštrukcie jedálenských stoličiek. Tenká vrstva chrómu chráni povrch kovových predmetov pred koróziou a zvyšuje ich tvrdosť.

ČALÚNENIE

Keď je stolička čalúnená, znamená to, že je zvyčajne polstrovaná a hlavne potiahnutá vhodným materiálom. Poťahovať sa môže mnohými druhmi látok, koženkou, umelou kožou alebo pravou kožou. Veľmi často sa obalené materiály vyznačujú rôznymi úpravami. Napríklad protišmykovými povrchy, lesklé alebo matné poťahy, hrubé alebo hladké látky, výrazné alebo tlmené farby atď. Mnoho ľudí sa chce vyhnúť čalúneným stoličkám v domnení, že na údržbu nie sú príliš vhodné. Ale to je veľký omyl. Čistenie čalúnených jedálenských stoličiek nie je vôbec drahé. Ceny sa pohybujú do päťdesiatich korún za jednu stoličku a čisté vydrží dlhú dobu. Čalúnené stoličky sa môžu zašpiniť, avšak pravidelným čistením je Udži dlhú dobu ako nové. Tým vlastne tiež predchádzate alergickým reakciám a vzniku respiračných ochorení.

KOŽA

Koža ako materiál, na výrobu poťahov na jedálenské stoličky, je zložito spracovaná surovina z kože zvierat. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a luxusným dojmom. Kvalita pravej kože sa nedá nahradiť žiadnymi napodobeninami. Pravá koža je veľmi drahý materiál, a tak sa často nahrádza plastickou kožou čiže koženkou. Tá síce nie je tak kvalitná ako pravá koža, ale neustály vývoj techniky zaručuje veľmi podobné vlastnosti, ako má koža pravá. U naozaj kvalitnej koženky lajka nespozná rozdiel od pravej kože. Koženka sa vyrába nanesením PVC na podkladový materiál, čo môže byť tkanina, úplet alebo netkaná textília. Čalúnnické koženky pre jedálenské stoličky sa vyrábajú prevažne na úpletoch s nánosom PVC. Koženka môže mať rôznu povrchovú úpravu - lakované prevedenie, rôzne vzorky, potlače a rôznorodú farebnosť. Koženka nie je obojstranne priedušná, tak ako pravá koža. Veľkou výhodou koženky oproti pravej koži je to, že si môžete vybrať vhodný dizajn a typ, tak aby čo najviac vyhovovala vašim požiadavkám. Negatívny vlastnosť koženky je to, že má nižšiu životnosť oproti pravej koži (povrch praská, pevnosť podkladové textílie slabne ...). Takže výber je na vás, ale nech už sa rozhodnete pre pravú kožu (vysoká kvalita a životnosť) a alebo pre koženku (široká škála povrchových úprav) nikdy nešplápnete vedľa.

Nezabudnite, že všetky jedálenské stoličky si môžete podrobnejšie prezrieť v našich prehľadných kategóriách LACNO, KOMFORTNE, luxusný a exkluzívny, ktorým bol venovaný minulý diel. A tiež sa môžete tešiť na budúci čtrtý a záverečný diel, u ktorého sa vám iste bude tajiť dych, až svoju pozornosť zameriame na HIGH-tech novinky a budúcnosť jedálenských stoličiek.