Logo Logo
Príručka bezpečného a pohodlného používania počítača
  • 05.10.2018
  • Príručka bezpečného a pohodlného používania počítača

Ak patríte k ľuďom, ktorí väčšinu pracovného týždňa strávi za stolom pri počítači, odporúčam venovať nasledujúcim riadkom zvýšenú pozornosť. Pripravili sme pre vás jednoduchého sprievodcu bezpečným a pohodlným používaním Vášho počítača. Možno sa trochu Divíte nad označením "bezpečné použitie PC" - (ja osobne som si pod týmto pojmom skôr predstavoval niečo ako zabezpečenie počítača proti pádu na nohu ...) - avšak lekárske štatistiky vracia tomuto pojmoslovie jeho reálny význam. Pracovné úrazy spojené s dlhotrvajúcim vysedávaním pred monitorom počítača nie sú žiadne malicherné neduhy, ako by si snáď niekto mohol myslieť. Výrazné zhoršenie zraku, zápaly šliach, zablokovanie krčnej chrbtice, znížená hybnosť alebo celý rad ďalších Musko-skeletu porúch trápi dnes viac ako 25% všetkých administratívnych pracovníkov v krajinách EÚ. Poďme si teda zhrnúť všetky doterajšie poznatky z odboru "kancelárske" ergonómia a navrhujem rozdeliť článok na tieto tematické okruhy:

Jedna z možných definícií odboru ERGONÓMIA:

"Ergonómia je vedecká disciplína, optimalizujúce interakciu medzi človekom a ďalšími prvkami systému a využívajúce teóriu, poznatky, princípy, dáta a metódy k optimalizácii pohody človeka a výkonnosti systému."

Nohy

Pri správnom sedu je dôležité mať pevne podopretú dolnú časť chrbta a zároveň nájsť si takú polohu, kedy na dolnú časť stehien (v oblasti kolenách) a na lýtka nie je vyvíjaný žiadny tlak a chodidlá sú pevne položená na zemi. Pod stolom musí byť dostatok miesta pre kolená a nohy; pri zmene polohy alebo pri pomalom posúvaní na kancelárskom kresle je dobré mať pod stolom voľný priestor.

Ruky

Čo sa týka horných končatín - základom je mať po celú dobu uvoľnená ramená s lakťami voľne pozdĺž tela a zápästia držať vzpriamene - v prirodzenej polohe. Dôležité vecí na stole (telefón, zložky, pečiatky, atď.), Ktoré často používame, musia byť voľne dosiahnuteľné bez namáhavého nakláňania. Ak je vaše kancelárske kreslo vybavené opierkami, nastavte ich tak, aby ste necítili tlak v ramenách - ruky by mali byť o podrúčky voľne opreté.

Oči

Oči sú dôležité. Pamätajte na Váš zrak, a ak máte na stole blikajúce krabicu (rozumejte monitor) z deväťdesiatych rokov, venujte ju radšej zbernému dvoru. Kvalitné monitoru - najlepšie LCD, vaše oči určite poďakujú. Pri dlhotrvajúcej a sústredené práce nezabudnite pravidelne odpočívať - očiam najlepšie uľavíte, pokúsite ak sa tu a tam zaostriť nejaký vzdialený bod. Zvýšená frekvencia žmurkania tiež očiam neuškodí. Na každý pád - pravidelné prehliadky očným špecialistom sú pre niekoho, kto pozerá do počítača osem hodín denne, nevyhnutnou potrebou ...

Obsluha PC - klávesnica, myš

Klávesnica by mala byť na pracovnej doske umiestnená priamo pred vami tak, aby ste pri písaní mali voľná ramená a zápästia držali vzpriamene. Pri dosiahnutí vzdialenejších klávesov používame celú pažu; ak cítime tlak v prstoch alebo lakti, pretrepeme na chvíľu rukách alebo premasírujte prstami. Myš by mala byť umiestnená bezprostredne po pravej alebo ľavej časti klávesnice, pri jej posune máme voľnú ruku. Kŕčovité zvieranie alebo prudké údery do klávesov môžu poškodiť jemné svaly.

Monitor

O kvalitnom monitore už bola reč - teraz sa pozrieme skôr na optimálnu polohu a dosiahnuteľnosť. Správne umiestnený monitor je stredom obrazovky priamo na úrovni očí - akákoľvek iná poloha nás núti k dlhotrvajúcemu predklone alebo záklone, čím trpí predovšetkým krčné stavce. Optimálna vzdialenosť monitora od hlavy je zhruba na dĺžku ľudskej paže. Monitor je sklopený tak, aby s ním bol tvár rovnobežný. Všetky texty a grafika musia byť dobre čitateľné, ak nie, zväčšenie fontu alebo rozlíšenie je dielom okamihu a rozhodne by ste tento detail nemali zabúdať. Monitor je stredobodom vášho pracovného stola, a preto by ste jeho nastavenie rozhodne nemali podceňovať. Výborným riešením sú nastaviteľné ramená pre LCD monitory, pomocou ktorých je nájdenie optimálnej polohy monitoru doslova hračkou.

Všeobecná prevencia

„Všeho moc škodí…!“ Nu dobrá, moralizovat pomocí přísloví umí každý. Zkrátka, při jakékoli práci a zejména při sedavé práci v kanceláři myslete také na pravidelný odpočinek. Vyjděte třeba s kolegyní na chodbu, dejte si kávu, nebo se alespoň protáhněte procházkou k oknu. Snažte si práci co nejvíce zpestřit; sám vím, jak pomůže jen nepatrná změna polohy nebo natočení klávesnice.

V dnešní době není problém vybavit si kancelář nejmodernějšími ergo – pomůckami, které jsou zkonstruovány tak, aby dlouhodobě poskytovali oporu pro soustředěný a „zdravý“ výkon. Na portálu www.artnabytok.sk najdete specializovanou ergo – sekci s širokým výběrem ergo pomůcek pro Vaši kancelář.