Logo Logo
Vyhlásili sme vojnu nezdravému sedenie
  • 03.10.2018
  • Vyhlásili sme vojnu nezdravému sedenie

Možno vám bude nasledujúci príbeh niečím povedomý, každopádne najlepšie vystihuje, prečo je dôležité dbať na správnu ergonómiu napracovišti. Môj dlhoročný známy vlastnil na Vysočine malú prosperujúcu firmu. Raz na jar sa firma uchádzala o zákazku na bohatom východnom trhu, ktorá by v prípade úspechu zabezpečila firmu na celý nasledujúci rok. Môj kamarát, hovorme mu napríklad Miloš, začal tráviť v kancelárii dni i noci. Pripravoval podklady, obvolával partnermi, dohováral ceny, nervovali sa u tabuliek a výpočtov - však to asi poznáte.

Cez prvé kolo výberu postúpila jeho firma medzi posledné tri uchádzača. Keď už sa schyľovalo k poslednej bitke, Miloš mi zrazu volá z Prahy, že leží pri jednom ortopedického špecialistami a nemôže sa pohnúť.

Verdikt? Vyskočená medzistavcová platnička. Nasledovala operácia a dlhá rekonvalescencia. Vo finále zákazku vyhrala iná firma.

Tento typ úrazu sa nazýva muskoskeletální porucha (Musk = sval, skeletálne - chrbtica) a napríklad v USA patrí už niekoľko rokov k najčastejším pracovným úrazom. Tieto problémy vznikajú v dôsledku nesprávneho držania tela pri práci - najmä pri sedení. Pilotné štúdie z roku 1997 uvádza, že kvôli muskoskeletálním poruchám zaplatí zamestnávatelia v USA ročne 20 miliárd dolárov na priamych náhradách pracovníkom a ďalších 60 miliárd na nepriamych nákladoch (napríklad na stratené zákazky a pod.).

Všetky tieto a podobné príbehy majú spoločného menovateľa. Predovšetkým ide o podceňovanie vplyve kvality pracovisko na kvalitu výkonu. Keď som po rokoch vybavoval známemu kanceláriu novú, nestačil som sa čudovať. Stoly, prehnuté do véčka pod ťarchou šanónov (nedostatok odkladacieho priestoru); skrinky, ktoré nejdú zavrieť z dôvodu prečnievajúcich tubusov (nevhodné rozmery); kancelárske stoličky, pripomínajúce skôr stoličky v školských jedálňach (bez možnosti polohovania a pohybu) - to všetko skončilo v pristavenom kontajneri. Po prežitých skúsenostiach nebolo ťažké Miloša presvedčiť, že nové vybavenie kancelárie je investíciou, ktorú sa oplatí podstúpiť. Pretože 90% pracovného výkonu sa odohráva v sede, najväčšiu pozornosť sme venovali kancelárskej stoličke. Kľúčovou úlohou bolo vybrať takú stoličku, ktorá podporuje zdravé sedenie, je ľahko ovládateľná (a ľahká) a je dokonale prispôsobiteľná pre akékoľvek telo. Sedenie totiž nemusí byť len statické "rozvaleniu" hmoty do vopred daného priestoru; ale naopak - sedenie by mal byť v prvom rade proces. Dynamický dej, umožňujúce človeku najprirodzenejší životnú potrebu - pohyb. Dynamické alebo ak chcete aktívne sedenie je možné len vtedy, ak spĺňa stoličky tieto podmienky.

  • Môžeme pohodlne nastaviť výšku sedu. Typickým riešením je páčka, ktorá ovláda plynový piest na centrálnej nohe stoličky. Optimálna je taká výška, kedy sa chodidlá dotýkajú celou svojou plochou zeme.

  • Môžeme nastaviť hĺbku sedu. Páčkou možno zvoliť, aký uhol bude zvierať sedadlo s opierkou stoličky. Pre správne sedenie je nevyhnutné, aby sme sa celou plochou chrbta dotýkali opierky a zároveň aby hrana sedáku bola maximálne tri centimetre od podkolennej jamky.

  • Môžeme nastaviť bedrovej (chrbtovú) opierku. Nastavujeme v tomto prípade uhol, ktorý bude zvierať opierka sa sedákom.

  • Možno zvoliť protiváhu chrbtovej opierky. Kvalitná kancelárska stolička by mala byť vybavená prítlačným mechanizmom chrbtové opěry.Výsledkem bude, že v každej situácii budú naše chrbát v kontakte s ergonomicky tvarovaným operadlom a tlak na citlivé medzistavcové platničky bude minimálny.


Pohodlne nastavíme výšku hlavovej opierky. Iste to poznáte, keď vás pri práci ochromí bolesť hlavy a šije. Hlava treští, videnie sa rozmazáva a najradšej zo všetkého by ste si ľahli do postele. Tieto stavy sú dôsledkom nesprávneho držania hlavy pri sedení. Aby sme im predišli, nastavíme opierku hlavy do polohy, kedy celou plochou kopíruje zadnú časť hlavy a hlava je v prirodzenej priamke voči trupu.

Kancelářská židle DX RACER

Niektorí výrobcovia kancelárskych stoličiek idú ešte ďalej. Celosvetovým trendom je modelovanie rôznych výstupkov a výčnelkov, ktoré majú funkciu neustále kontrolovať správny "proces" sedenie. Tak napríklad nová rada kancelárskych stoličiek DXRACER pracuje s niekoľkými takými oporami, ako môžete dobre vidieť na ilustračnom obrázku. Revolučná je výstelka na kraji sedadla, ktorá zabraňuje schádzaní zo stoličky a fixuje nohy v správnej polohe. Taškové pružiny v sedacie časti síce v skutočnosti nevidíme, ale ide o podobný mechanizmus, aký sa používa u špičkových zdravotných matracov.

Tak ako všetko, ani dokonalá kancelárska stolička nie je samospasiteľná. Vedecké poznatky rovnako ako každodenné skúsenosť nám dokazujú, že pravidelný pohyb (pretiahnutie sa, chôdza, šport) nemôže nahradiť žiadna stoličky na svete. Ak si však vyberieme kvalitnú stoličku, správne ju nastavíme a naučíme sa ju správne používať, môžeme dosiahnuť aspoň toho, že sa zbavíme nákazlivých a pre pracovný výkon nebezpečných sedacích návykov a vytvoríme pre seba i svojich zamestnancov zdravé pracovné prostredie. Výsledkom bude oddýchnutý a spokojný zamestnanec a v účtovnej uzávierke potom "zelené čísla" ...