Logo Logo
Základný stavebný kameň pracovne - KANCELÁRSKA STOLIČKA - II. diel
  • 15.10.2018
  • KANCELÁRSKA STOLIČKA

V prvom diele seriálu o pracovniach sme rozobrali dôležité parametre vhodného stola. Tentoraz sa zameriame na nemenej dôležitú súčasť vybavenia, a to kancelársku stoličku. Spolu s starostlivo vybraným stolom môže pomôcť kvalitná stolička alebo kreslo minimalizovať únavu a negatívny vplyv na náš pohybový aparát. To všetko vďaka vhodnej ergonómiu. Ale nemusíte sa báť - dizajn rozhodne nie je kvôli účelnosti presunutý na druhú koľaj.

NAJDÔLEŽITEJŠIE JE POHODLIE

Bez počítača sa v dnešnom svete nejde obísť. A s tým súvisí bezpochyby tiež správna voľba kancelárske stoličky. Správny sed je totiž veľmi dôležitý. Investície do počítačov a kvalitné techniky je dnes už samozrejmosťou, rovnako tak by to malo byť aj u stoličiek. Kožené kreslá síce vyzerajú pekne, avšak zvádza k takému sedenie, ktoré našim chrbtu rozhodne neprospieva. Ergonómia sedenia je tak stále aktuálnou témou.

Honosná konštrukcia ešte nie je zárukou kvality, preto je vhodnejšie voliť osvedčených výrobcov a nie je na mieste podliehať akčnom cenám vo veľkých obchodných reťazcoch, ale obrátiť sa na špecializované predajne.

Ergonómia sedenia má jasnú zásadu: stolička by mala umožňovať dva smery pohybu. Prvý z nich je pozícia pracovné, teda pohyb dopredu. Druhou potom poloha relaxačné (pohyb vzad). Tak, ako si skúšame v obchode oblečenie, mali by sme si vyskúšať aj sedenie na vybrané stoličke - je totiž pravdepodobné, že z niekoľkých desiatok kusov bude vyhovovať len pár. Prvoradé je pohodlie a možnosti nastavenia, až potom prichádza na rad design. Ponuka je však široká a kompromis medzi funkčnosťou a estetickosťou nie je problém nájsť. V neposlednom rade je dôležité sústrediť sa aj na stabilitu, čo väčšinou zaručuje podnož s piatimi kolieskami.

VARIABILITA ALEBO NIKTO NIE SME ISTÉ

Pozornosť teda treba nasmerovať na podopretie chrbta, sedadla a nastavenie operadiel. Väčšina výrobcov už kladie dôraz na správne sedenie - nohy musí dosiahnuť na zem a v kolenách zvierať uhol deväťdesiat stupňov, operadlo musí umožňovať rovné sedenie a pritom poskytovať oporu.

Sedadlo by malo byť anatomicky tvarovaný a rozhodne by sme pri sedení nemali skĺzavať dopredu. A pretože sme každý iný, je potreba nastavenie stoličky môcť upravovať ku obrazu svojmu. Nastavenie výšky a sklonu sedadla, sklonu operadla, opierky hlavy či podrúčok je samozrejmosťou. Existuje možnosť výberu koliesok pre tvrdú alebo mäkkú podlahu či voľba klzákov.

Najmodernejšie ergonomické kancelárske stoličky ponúka veľa ďalších zlepšovákov akou je nastaviteľnosť bedrovej opory, anatomická opierka hlavy, nastavenie opierok rúk do výšky aj šírky, úprava tuhosti a ďalšie.

PRI VÝBERE najlepšie poradí ODBORNÍK

Výber materiálu alebo poťahové látky potom záleží len na vašom vkuse alebo celkovom rázu interiéru. Naraziť možno na kvalitnú i nekvalitné kožu rovnako ako textil. Svoju úlohu hrá tiež cena, a preto by na mysli malo vzniknúť, akú dobu hodláme denne v kresle či stoličke tráviť.

Vo spleti kresiel a stoličiek s rôznymi mechanikami sedenie (to znamená s rôznou závislosťou pohybu sedadla a operadla stoličky - synchrónne, asynchrónne alebo kĺbová mechanika), poťahy alebo materiálom nie je ľahké sa zorientovať. Preto je pri výbere vhodnej navštíviť špecializovanú predajňu s odborníkmi, ktorí sa v sortimente orientujú a ponúknu tak najlepšie riešenie vhodné práve pre Vás