Logo Logo
Základný stavebný kameň pracovne - kvalitný stôl - I. diel
  • 12.10.2018
  • pracovný stôl

Využite pri zariaďovaní pracovne najnovšie poznatky z oblasti ergonómie! Nielenže sa práce môže stať efektívnejšie, správna voľba nábytku prospeje tiež vášmu pohodlie. Ako je známe, hodiny strávené sedením pri počítači nášmu telu nesvedčia. Vhodný kancelársky nábytok však môžeme toto negatívne pôsobenie aspoň zmierniť. V štyroch článkoch si priblížime niektoré z možností, ako to dosiahnuť.

PRÍJEMNÉ PROSTREDIE JE ZÁKLAD

Tak ako v normálnom živote nás ovplyvňuje okolie, rovnako je to aj s pôsobením prostredia v pracovni. Trávime tam veľa času, väčšinou viac, než by sme sami chceli a je teda potrebné, aby sme sa tam cítili príjemne, nič nás nerušilo a neznervózňovali. Aj to môže byť jednou z podmienok úspešnej
práce.

Stavebným kameňom každej pracovne je pracovný stôl. Či už sa rozhodnete pre sériovo vyrábaný alebo konštruovaný na zákazku, vždy by mal byť dostatočne pevný a veľký. Stabilné kancelárske stoly s dostatočne rozmernú pracovnou plochou vyžadujú také umiestnenie, pri ktorom sa pracovník bude cítiť pohodlne a zároveň bude na pracovné miesto dopadať dostatok svetla. Nepríjemné môže byť sedenie chrbtom k oknu, dverám či kolegovi. Je dôležité tiež zohľadňovať používanie počítača - odraz svetla z okna v monitora nie je nijako príjemnou záležitosťou, rovnako ako jeho umiestnenie príliš nízko, vysoko či na strane. Vhodne skombinovaný kancelársky nábytok potom dáva pre prácu pri počítači také podmienky, aby následky sedavého zamestnania boli čo najmenšie.

PRACOVNÝ STÔL AKO ZÁKLAD MIESTNOSTI

Ideálne pozíciou pre umiestnenie stola je diagonála proti dverám blízko prirodzenému svetlu. Pri umiestňovaní stola je tiež vhodné zohľadniť vzdialenosť od dverí. Ich prílišná blízkosť môže vyrušovať od činnosti. Dnes si môžeme na trhu vybrať z najrôznejších tvarov stolov aj pracovných dosiek a materiálov. Každému vyhovuje niečo iné, klasickým tvarom obdĺžnika alebo štvorca a ich kombináciami ale nejde nič pokaziť. Okrúhly stôl voľte skôr pre kratšie porady, pretože svojím tvarom nepraje intenzívnu prácu. Zvýšenú pozornosť výberu by mali venovať nadriadení pracovníci a tí, ktorí budú často v kontakte s klientmi či zamestnancami. Niektoré stoly už len svojím tvarom môžu budiť dojem povýšenosti a budovať tak psychickú bariéru. Ak sa rozhodujete medzi pracovnou plochou z dreva alebo skla, urobíte lepšie, ak uprednostníte domovský materiál - už len preto, že drevený stôl dáva väčšiu istotu než sklenená pracovná doska.

Pozor tiež na rohy, ktoré by mali byť oblé nielen z dôvodu bezpečnosti, ale napríklad aj preto, aby na nikoho "nemierili". Často je zvolená zlá výška pracovnej plochy. Stôl musí byť vysoký tak, aby sa u neho pracovník nehrbil a zložil pod neho pohodlne nohy. Vo vzpriamenom sede by mali byť zároveň lakte vo výške dosky stola, čo umožňuje pohodlné a zdravotne nezávadné písanie a prácu na počítači. Pre dlhú prácu s myšou či klávesnicou je možné zaobstarať si ergonomické podložky pod zápästia. Ako nevhodné sa javí stoly, kde je toto príslušenstvo počítače umiestnené nižšie, často na teleskopické doske. Lakte potom nemajú žiadnu podporu a visí vo vzduchu, čo pri dlhej práci namáha hornú časť tela.

V každom prípade skombinovať vzhľad a účelnosť nábytku nie je až taký problém, či už sa rozhodnete pre vybavenie v štýle hi-tech či úspornú klasiku.