Logo Logo
Základný stavebný kameň pracovne - tipy a triky pre vaše pracovne - IV. DIEL
  • 22.10.2018
  • pracovný stôl, pracovňa

Rozhliadate sa po novotou voňajúci pracovni a márne rozmýšľate nad tým, čo tomu chýba? Perfektné moderné vybavenie, všetko podľa pravidiel ergonómie, ale predsa len by to chcelo ešte niečo ... Nahliadnite do záverečného dielu seriálu - napríklad narazíte práve na to, čo dodá vašej pracovni punc dokonalosti.

Na prácu má vplyv mnoho okolností. Ak vynecháme predpoklady jedinca, ako sú telesné a duševné schopnosti či motivácia, dostaneme sa k pracovným podmienkam. Jednou z podmienok pre kvalitu práce je rovnomerné osvetlenie - ideálne prirodzené svetlo by malo na pracovnú plochu dopadať z ľavej strany. V prípade, že je nevyhnutné umelé osvetlenie, nemalo
by byť príliš ostré. Treba dbať na to, aby sa okná či zdroje svetla neodrážala v blikajúcich monitoroch, pretože pri dlhšej práci pri počítači začínajú byť oči unavené aj vplyvom týchto okolností. Ostré prirodzené svetlo možno zmierniť napríklad kvetinami na parapetoch alebo nastaviteľnými okennými tienidlami. Málo svetla môže viesť k ú tlmí organizmu, v krajných prípadoch až k depresii.

FARBY, HLUK, TEPLOTA - AJ TO MÁ SVOJU ÚLOHU

Zabúdať by sa nemala ani výmaľba interiéru. Farby pôsobia na náš organizmus rôzne - jedny nás môžu povzbudzovať, zatiaľ čo iné znižujú vykonať a utlmujú. Do prvýkrát spomenuté kategórie patrí farby teplé - červená, žltá, oranžová. Ich použitie sa hodí v prípade, že je potrebné povzbudiť činnosť a pôsobiť emocionálne. Škály modrých a zelených odtieňov, teda studených, naopak navodzujú pokoj. Aj v prípade voľby farieb je naporúdzi klišé o tom, že všetko s mierou. Krikľavé kombinácie síce môžu byť na prvý pohľad zaujímavé, avšak dlhodobo môžu na jednotlivca pôsobiť negatívne. V prípade dlhšej duševnej práce sa odporúčajú farby chladnejšie, pre krátkodobú intenzívnu činnosť zase odtiene teplých farieb.

S trochou zveličenia môžeme povedať, že vďaka farbám možno s priestorom čarovať. Svetlejšie farby priestor oživí a rozšíri, naopak opatrnosť vyžaduje zaobchádzanie s tmavými odtieňmi. Negatívne dokážu pôsobiť hlavne pri použití na strop, ktorý sa tak stáva ťažkým a výrazným, čo by na citlivejšie jedinca nemuselo pôsobiť príjemne.

Psychologické účinky farieb môžeme využívať aj pri vyrovnávaní teplotných rozdielov. Do miestností, kam dopadajú slnečné lúče je vhodné použiť tlmené chladné farby a naopak. A aká je teda vôbec vhodná teplota pre prácu? Práca v kancelárii je zákonníkom práce kategorizovaná do prvej skupiny činností a ortuť teplomera by sa mela pohybovať v letných mesiacoch medzi 20 až 28 ° C, pokiaľ za oknami zúri snehové fujavice, potom je to 18 až 24 ° C. Najrôznejšie štúdie pamätajú dokonca aj na vlhkosť vzduchu a hovoria, že ideálnym stavom je 50% vlhkosť, k čomu napomôžu zvlhčovača.

Veľkou výhodou pre pracovňu je umiestnenie v oblasti s čo najnižšou mierou hluku. Hladina rôznych šumov a tónov stále rastie a pre človeka je tak ťažšie sa sústrediť a vynakladá tak na splnenie úlohy viac energie. Pracovne v rámci domu by mali byť teda situované čo najďalej od bežného života - čo sa samozrejme vylučuje s prácou napríklad v kuchyni.

Napriek tomu všetko zostáva hlavnou naše pohodlie. Ergonomické podložky na pracovné stoly alebo kancelárske stoličky konštruované podľa najnovších poznatkov vedy majú jediný cieľ - urobiť náš život príjemným aj v čase pracovnej doby ...